Kultura.rze.pl

Wydarzenia:
- Dziś: 0
- Najbiższe 7 dni: 0
- W weekend: 0

Hannibal. Po drugiej stronie maski
10 października 2007


Produkcja: Czechy, Francja, USA, Wielka Brytania, Włochy
Rok produkcji: 2007
Gatunek: thriller
Reżyseria: Peter Webber
Scenariusz: Thomas Harris


Od niedawna na ekranach kin w całej Polsce możemy oglądać kolejny, moim zdaniem godny polecenia film pt."Hannibal. po drugiej stronie maski". Jest to film oparty na powieści Thomasa Harrisa pod tym samym tytułem. Nikt poza nim nie pokazał tak dogłębnie ludzkiej psychiki w taki sposób, by mordercy pozbawionemu człowieczeństwa nie odebrać cech ludzkich.

Opowieść o młodym Hannibalu jest piątym obrazem poświęconym tej postaci. Film pozwala nam zagłębić się w jego dzieciństwo, poznać przyczynę jego skłonności do kanibalizmu i dowiedzieć się, jak narodziło się zło. Co wzbudziło w nim nieludzką ciekawość zbrodni. Jest to historia narodzin geniusza zbrodni, potwora. Film pokazuje jak wyglądała młodość tego najsłynniejszego mordercy-kanibala, w jaki sposób kształtowała sie psychika potwora, który później stał się symbolem wyrafinowanego zła.

Odpowiedzią na te pytania jest II wojna światowa i jej mroczne rozdziały. Hannibal urodził się na Litwie, w szlacheckiej rodzinie. Gdy miał 9 lat, rozpoczęła się wojna. Hannibal stracił całą rodzinę, w tym swoją ukochaną siostrzyczkę - Miszę, która została zjedzona żywcem przez sowieckich żołnierzy. Utrata ukochanej siostry, kanibalizm sowieckich żołnierzy, pogarda ze strony rówieśników...te wydarzenia były przyczyną jego przemiany w geniusza zbrodni.

Młody Hannibal rozpoczynając swoją obiecującą karierę medyczną stara się opanować zło które drzemie w jego podświadomości. W prześladujących go demonach dostrzega ludzi - okrutnych zbrodniarzy wojennych, którzy są jedynymi osobami mogącymi odpowiedzieć mu na pytania dotyczące jego przeszłości. Gdy młody Hannibal staje w obronie ciotki i zabija jej prześladowcę, budzi się w nim niepohamowana chęć zemsty i ukarania tych, którzy skrzywdzili go w młodości. Młodzieniec wraca więc w rodzinne strony, wszystkie najkoszmarniejsze wspomnienia powracają ze zdwojona siłą, budzi się w nim mroczne pożądanie i ciąłgy głód krwi...

Gaspard Ulliel świetnie zagrał rolę Hannibala. Przed napisaniem recenzji czytałam komentarze do filmu, w których nazywano go gogusiem o wypolerowanej buźce. Ponieważ każdy ma prawo do swojego zdania, to otwarcie powiem, że bardzo mi podobała się jego gra. W pozostałych rolach wystąpiło kilku znanych aktorów, na uwagę zasłużyła także rola Li Gong (Wyznania Gejszy). Dobra muzyka doskonale pasuje do mrocznego klimatu filmu, wpływa na wyobraźnię widza.
Polecam wszystkim wielbicielom gatunku.

Monika DobrzańskaNick
Treść komentarza
Wpisz ciąg znaków z poniższego obrazka
Kod obrazka